המורה הנו אומנם מפתח להסתגלותו של התלמיד הלוקה בהפרעת קשב וריכוז, אך מלבדו קיים מערך טיפולי שלם המורכב מאנשי מקצוע ותכניות טיפוליות אשר נועדו ויועדו על מנת לסייע לתלמיד הלוקה להסתגל במסגרת הכיתתית
מטרות המחקר הנוכחי הן לבחון את השפעת הצוות טיפולי על הסתגלות של התלמיד הלוקה בהפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות ADHD בכיתה וכן השפעת תוכנית הטיפול הקוגניטיבית וההתנהגותית על התלמיד הלוקה בהפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות ADHD .
ADHD ( Attention –Deficit/Hyperacitivity Disorder ) הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות , היא הפרעה התפתחותית בתחום השליטה העצמית . הפרעה זו מורכבת מבעיות קשב, שליטה בדחפים וטווח פעילות. המורים לרוב, הם אלה המזהים את הלקות בקרב התלמידים, אם כי מחקר שבחן את הידע של המורים בנושא הפרעת קשב וריכוז, נמצא כי הידע של המורים אודות ההפרעה, השלכותיה ודרך טיפולה בינונית ביותר .
עבודה זו בוחנת את השפעותיו של הצוות הטיפולי על הסתגלותו של התלמיד הלוקה ב ADHD בכיתה .
עבודה זו הנה עבודה הנה עבודה עיונית פרשנית ומתבססת על ספרות מקצועית (מאמרים וספרים) לצורך בחינת הסוגיה לעייל. ממצאי המחקר מעלים בין היתר כי המורה מהווה דמות מפתח בהסתגלותו/ שלובו של התלמיד הלוקה בקשב וריכוז בכיתה. באמצעות הכשרה מתאימה, סובלנות, סגנון מתאים ונקיטת פעולות שונות המובילות לשילובו והסתגלותו של התלמיד כגון מתן חיזוקים חיוביים, חיבור התלמיד לתלמידי הכיתה, ללמודים ולמערכת החינוכית ועוד עשוי המורה לסייע לתלמיד להסתגל במערכת הכיתתית.
הצוות הטיפול מהווה את לב ליבו של תהליך ההסתגלות בהיותו מטפל נקודתית בקשיי בתלמיד . כל איש מקצוע בתחומו הוא מתגבר את התלמיד וכי הטיפול בכללותו מסייע לתלמיד להשתלב במסגרת הרגילה מבחינה חברתית, התנהגותית ולימודית.
-מבוא
-מהלך המחקר
-הפרעות קשב וריכוז – מאפיינים
-לקות בקשב
-היפראקטיביות ואימפלסיביות
-הפרעה משולבת
-ביטויי ההפרעה במסגרת בית הספר
-המורה כמפתח לתהליך שילוב התלמיד הלוקה בהפרעת קשב וריכוז ADHD בכיתה
-מיקומם של אנשי הצוות השונים : הפסיכולוג , מרפאה בעיסוק , קלינאי תקשורת ועוד.
-השפעת תוכניות טיפוליות על הסתגלות התלמיד הלוקה ב בהפרעת קשב וריכוז - ADHD
-טיפול התנהגותי לתלמיד הלוקה בהפרעת קשב וריכוז- ADHD
-טיפול קוגנטיבי לתלמיד הלוקה בהפרעת קשב וריכוז - ADHD
-תכנית חינוכית יחידנית (תח"י)
-סיכום ומסקנות
-ביבליוגרפיה